Evropská komise chce financovat obnovu hospodářství zelenými dluhopisy. První vydá v říjnu

Evropská komise (EK) chce v říjnu začít vydávat první ze série takzvaných zelených dluhopisů, kterými hodlá pokrýt třetinu mimořádného fondu obnovy sloužícího k nastartování hospodářství zemí Evropské unie po koronavirové krizi. Celkem 250 miliard eur (6,4 bilionu korun) plánuje komise získat pomocí těchto dluhopisů, které majitelům zaručí investice do ekologicky šetrných projektů.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie plánuje dosáhnout do poloviny století klimatické neutrality (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Jejich emise dokládá rostoucí význam, jenž pro Evropskou unii zelené finance na cestě ke klimatické neutralitě mají, řekl eurokomisař pro rozpočet Johannes Hahn. Podle něj by mohly být dluhopisy pro investory zajímavější než ty klasické, neboť zaručí, že se jejich peníze dostanou do ekologicky šetrných projektů.

Plán obnovy odsouhlasili ministři financí zemí unie. Česko tak může od září čerpat zálohy ze 180 miliard

Číst článek

„Doufám, že můžeme skutečně ukázat neevropským zemím, jak důležité to pro nás je,“ řekl novinářům komisař, podle něhož chce EU vést ostatní státy svým příkladem k tomu, aby také začaly rozlišovat zelené finance.

Unie plánuje dosáhnout do poloviny století klimatické neutrality, tedy neprodukovat žádné emise skleníkových plynů, případně je vyvážit například výsadbou stromů.

Vlastní podoba

Více než třetina unijních zemí už své vlastní zelené dluhopisy vydává a unie se prostřednictvím zmíněné emise stane jedním z největších světových hráčů na trhu s ekologickými dluhopisy. Jejich parametry budou odpovídat standardu Mezinárodní asociace kapitálových trhů (ICMA), komise je však chce navázat na vlastní unijní pravidla pro ekologické investice známá jako taxonomie.

Jejich finální podobu však EU zvláště kvůli neshodám ohledně udržitelnosti investic do jádra či plynu zatím nestanovila. Podle Hahna bude mít unie vlastní standard zelených dluhopisů „snad do roka či dvou“.

Komisař také v úterý oznámil, že unijní exekutiva od poloviny září chystá další aukce klasických dluhopisů, jimiž chce postupně naplnit zbylé dvě třetiny fondu o celkovém objemu téměř 800 miliard eur (20,3 bilionu korun). Jen letos si chce na předfinancování projektů vypůjčit přes 100 miliard eur, zbytek hodlá postupně získávat až do roku 2026, kdy možnost čerpat z fondu skončí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme