EU má zájem o stavbu plynovodu South Stream, Rusko ale musí splnit všechna pravidla

Ministři členských zemí Evropské unie zodpovědní za energetiku potvrdili, že zájem na výstavbě ruského plynovodu South Stream trvá. Moskva ale podle nich musí respektovat pravidla evropského trhu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusko zastavilo Ukrajině dodávky plynu, do Evropy surovina proudí dál (ilustrační foto)

Rusko zastavilo Ukrajině dodávky plynu, do Evropy surovina proudí dál (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin nedávno oznámil, že projekt plynovodu South Stream ruší. Evropská komise si ale myslí, že je o South Streamu ještě možné jednat.

„Evropská komise vnímá, že stále existuje prostor pro jednání. Takže definitivní to ještě není,“ povrdil náměstek českého ministra průmyslu Pavel Šolc.

Stavbu plynovodu podporuje také Česko, pokud by Gazprom dodržel všechna evropská pravidla. Například by musel do potrubí umožnit přístup i jiným dodavatelům. Podle Šolce má Česko na South Streamu jen nepřímý zájem.

Přehrát

00:00 / 00:00

EU chce pokračovat v jednáních s Gazpromem. Stále má zájem o stavbu plynovodu South Stream. Téma přiblížil bruselský zpravodaj Ondřej Houska

„Není tam primární zájem, ale celá oblast Balkánu, pro kterou má South Streamu význam, je pro nás poměrně důležitá. V opačném případě se řeší, jakým způsobem prostřednictvím našich plynovodů dostat v případě rizika aspoň část plynu na Balkán,“ dodal Šolc.

Země na jihu Evropy South Stream také podporovaly. Podílely by se totiž na jeho výstavbě, získaly by tranzitní poplatky a samozřejmě zemní plyn.

Některé státy ale považují plynovod za zbytečný. Označují ho za politický projekt a snahu Ruska postavit potrubí mimo Ukrajinu, aby důležité dodávky plynu proudily jinudy. Postavení plynovodu by navíc bylo mimořádně drahé.

Alternativ k South Streamu je několik, například stavba terminálu na zkapalněný zemní plyn na chorvatském ostrově Krk.

Stavbu plynovodu South Stream, který měl přepravovat plyn do Evropy přes Černé moře a Balkán, zastavilo Rusko minulý týden kvůli odmítavému postoji Bulharska a Evropské unie.

Po krachu projektu začal ruský Gazprom připravovat alternativu, nový plynovod do Turecka. To by mohlo nahradit Ukrajinu a stát se novou tranzitní zemí pro přepravu plynu do Evropské unie.

Plynovody | Foto: Český rozhlas

Ondřej Houska, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme