EU podpoří energetické projekty 4 miliardami eur, Česko získá 35 milionů

Evropská unie schválila skoro 4 miliardy eur na podporu projektů energetické bezpečnosti. Rozhodování o rozdělení peněz na konkrétní projekty mělo být nejsložitějším bodem summitu Unie, prvního pod českým předsednictvím. Nakonec se ale podařilo najít kompromis. Evropská rada se shodla jak na částce na podporu projektů pro větší nezávislost členských států na dodavatelích energií z východu, tak na konkrétních projektech. Česko dostane 35 milionů eur na rozšíření podzemních zásobníků plynu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

potrubí, plynovod

potrubí, plynovod | Foto: Archiv ČRo

Dalšími projekty jsou výstavba spojek plynovodů mezi sousedními státy, např. Polskem, Slovenskem a Maďarskem nebo Bulharskem a Řeckem a nebo vybudování terminálu na přečerpávání zkapalněného plynu z námořních tankerů v Polsku.

"Skoro všechny, ne-li úplně všechny státy budou mít prospěch z těchto projektů. Ty budou zahrnovat nejen energetiku, ale teba i zdokonalení sítě širokopásmového internetu." řekl předseda EK José Barroso.

Mezi energetickými projekty je i plynovod Nabucco , který má vést ze střední Asie. S jeho podporou nesouhlasilo Německo. Ke kompromisu podle Josého Barrosa přispěla dohoda, že peníze na projekty se musejí vyčerpat letos a v příštím roce.

Evropská unie bude v budoucnu stále víc závislá na ruském zemním plynu. Prohlásil to slovenský premiér Robert Fico. Podle něj nepomohou ani snahy o nalezení jiných dodavatelů plnu. Evropa podle něj musí do smluv s Moskvou prosadit jasné garance, že dohody o dodávkách budou dodržovány.

Komise zároveň navrhla zdvojnásobení fondu pro unijní země, které neplatí eurem. Podle Bruselu by měly mít v případě problémů k dispozici až 50 miliard eur, tedy 1,3 bilionu korun. Česko ale zdůrazňuje, že současná krize neohrožuje východní země, kde se neplatí eurem, ve stejné míře.

Hlasování o nedůvěře vládě neohrozí předsednictví

Turbulence na české politické scéně, konkrétně hlasování o nedůvěře vládě příští týden, by neměly ovlivnit fungování českého předsednictví Evropské unii. Pochybovačné hlasy francouzských novinářů uklidnil premiér Mirek Topolánek. Na tiskové konferenci po prvním dnu summitu Unie v Bruselu uvedl, ze hlasování o nedůvěře jeho vládě příští úterý není problémem a že i po něm bude stále z titulu premiéra předsedou Evropské rady.

"Demokracie je diskuze, to prohlásil náš první prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Někde se vede v ulicích, někde se vede v parlamentu. U nás se vede v parlamentu. Já nepochybuji, že za týden budu ve Štrasburku referovat o výsledcích tohoto jarního summitu. Nedůvěra mé vládě je vyslovovaná po páté, myslím si, že to nebude problém."

Pavel Novák, Marika Táborská, Katarína Brezovská, Ondřej Houska, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme