EU podpořila český postoj ke sporu o plyn

České předsednictví EU získalo podporu celé unijní sedmadvacítky při řešení krize s dodávkami plynu mezi ruským energetickým gigantem Gazprom a Ukrajinou. Česko považuje celý spor za čistě obchodní a usiluje zejména o zajištění dodávek plynu do Evropy ve sjednané výši. Společnost RWE Transgaz dnes evidovala dodávky nižší zhruba o 9,5 procenta. Rusko navíc ohlásilo, že dodávky před Ukrajinu sníží, ale výpadek prý nahradí zvýšenými dodávkami přes další tranzitní země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sídlo Gazpromu v Moskvě | Foto: ČTK/AP

Rozpory mezi Ukrajinou a Ruskem mají čistě obchodní charakter. Evropská unie toho nemůže mnoho udělat, protože se jedná o bilaterální spor dvou nečlenských států. Takový je v hrubých rysech postoj Česka k rusko-ukrajinským přestřelkám o cenu zemního plynu, který podpořila celá Evropská unie. Vyplývá to z výsledků dnešního jednání vysokých diplomatů v Bruselu.

Na jedné věci ale Praha trvá: problémy na východě nesmí narušit plynulost dodávek plynu pro země Unie. Ta přes Ukrajinu dostává asi jednu pětinu své spotřeby této suroviny. Sedmadvacítka dnes konstatovala, že situace v dodávkách není vážná. Zaznamenala pouze menší výpadky.

Marika Táborská, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme