Smlouvy o volném obchodu musí schválit všichni členové EU, rozhodl soud

Evropská unie nemůže sama uzavírat všechny dohody o volném obchodu, ale musí získat souhlas členských států. Rozhodl tak v úterý v Lucembursku evropský soudní dvůr. Ten posuzoval smlouvu se Singapurem. V budoucnu by se nařízení unijního soudu mohlo týkat i obchodní dohody s Británií po brexitu.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajky Evropské unie před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu.

Vlajky Evropské unie před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu. | Zdroj: Reuters

Unie a Singapur smlouvu parafovaly už v roce 2013. Evropská komise se na soud obrátila s dotazem, zda ji může za osmadvacítku také podepsat, nebo k tomu potřebuje souhlas všech členských zemí. Evropský soud došel k závěru, že unie může sama uzavírat jen smlouvy, pokud se týkají výlučně obchodu.

 

Evropská unie se může přeměnit v pouhou zónu volného obchodu, varuje Juncker

Číst článek

V případě, že obsahují ustanovení o řešení sporů mezi investory nebo o nepřímých investicích, tuto pravomoc unie nemá. To je i případ dohody se Singapurem. Komise se obává, že to národním parlamentům umožní smlouvy o volném obchodu blokovat.

Spory provázely i nedávné uzavírání dohody o volném obchodu s Kanadou. Smlouvu zvanou CETA zablokoval regionální parlament belgického Valonska. Jeho veto se nakonec podařilo zvrátit a dohodu podepsat.

Podobnou smlouvy by Evropská unie chtěla uzavřít se Spojenými státy. Jednání o dohodě TTIP ale po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu uvázla na mrtvém bodě. Trump se už před volbami netajil tím, že dává přednost uzavírání dvoustranných dohod s jednotlivými státy.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme