EU představí na summitu G8 východiska z krize i plán boje proti změnám klimatu

Evropská unie chce významně přispět k řešení celosvětových problémů projednávaných na summitu G8 v Camp Davidu. Bude proto ostatním zemím prezentovat kroky, kterými čelí hospodářské a dluhové krizi. Snahou unie bude uklidnit na summitu zbytek světa, že dělá všechno pro to, aby problémy co nejlépe přestála.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie. Ilustrační foto | Foto: European Commission Audiovisual service

Odpověď na krizi bude mít podle představitelů Evropské unie dvě části. Snížení dluhů pomocí zavádění strukturálních reforem ekonomik a cílené investice. Ty se ale nesmějí provádět za cenu dalšího vytváření dluhů.

Unie chce na summitu G8 ohromit zbytek světa svým ochranným valem, který postavila na obranu společné evropské měny. Předseda Evropské komise José Barroso a unijní prezident Herman van Rompuy budou argumentovat tím, že ve stabilizačních fondech má unie připraveno 700 miliard eur, tedy v přepočtu bilion dolarů, což může mít ve světě ještě lepší zvuk.

Evropská unie se chce na summitu ukázat také jako lídr boje se změnami klimatu. V Camp Davidu proto budou představitelé sedmadvacítky prezentovat unijní vize na snižování emisí skleníkových plynů.

Unie chce potvrdit svou vůdčí pozici na poli omezování emisí a využívání jiných zdrojů energie než fosilních paliv. Za posledních 20 let snížila emise CO2 o 16 procent. Ve strategii Europa 2020 si vytkla cíl omezit emise oproti roku 1990 o 20 procent a také zajišťovat pětinu své spotřeby energie z obnovitelných zdrojů.

Šéf Evropské komise José Barroso ale na schůzce v Camp Davidu seznámí členské země skupiny G8 také s ambicí unie snížit do poloviny 21. století emise skleníkových plynů dokonce o 80 procent. O potřebě redukovat emise se bude Evropská unie snažit přesvědčit i další vyspělé země. Bez globální akce se totiž klimatické změny nezmírní.

Pavel Novák, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme