EU prohrála spor o navyšování platů euroúředníků

Pracovníci evropských institucí mají nárok na roční zvýšení platu. Členské země Evropské unie prohrály spor před Soudním dvorem v Lucemburku o výši valorizace platů zaměstnanců unijních orgánů. Soud rozhodl, že musejí dostat přidáno podle předem daných kritérií a ne podle toho, jak uznají členské země za vhodné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise | Foto: Audiovisual service EU

Rada sedmadvaceti členských zemí dostala od lucemburského Soudního dvora ledovou sprchu. Dal za pravdu Evropské komisi, která jako strážkyně evropského práva, navrhovala zvýšení platů euroúředníků s ohledem na inflaci a růst cen v Belgii a dalších zemích.

V potaz se braly také platy státních zaměstnanců v nejvyspělejších státech Unie. Zaměstnancům evropských institucí tak měly vzrůst platy o necelá čtyři procenta. Rada členských zemí jim ale chtěla přiznat navýšení menší než procenta dvě. Hájila se tíživou hospodářskou situací v jednotlivých zemích.

Zaměstnanci unijních institucí za své požadavky několikrát stávkovali. Soudní dvůr v Lucemburku nakonec rozhodl, že pravdu mají oni a Evropská komise a ne členské země, které chtěly šetřit.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme