EU schválila změny Paktu stability, euro má být důvěryhodnější

Evropská unie schválila reformu Paktu stability a růstu, který má zajišťovat důvěryhodnost eura. Text byl přijat tak, jak se na něm dohodli v neděli ministři financí pětadvacítky. Summit unie pokračuje v Bruselu i dnes. Zástupci členských států se budou věnovat hlavně lisabonské agendě, tedy strategii, která má zajistit zvýšení výkonnosti evropského hospodářství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie | Foto: europa.eu.int

Dohoda o reformě Paktu stability se čekala. Hlavní novinkou je rozšíření okruhu okolností, při kterých mohou členské státy překročit povinný nejvýše tříprocentní deficit veřejných financí, a prodloužení období, po které může tento stav trvat, než EU přistoupí k sankcím.

Reforma přináší úlevu pro státy, které se potýkají se stagnací ekonomiky, reformou důchodového systému, nebo snižují daně. Zatímco Němci a Francouzi reformu oceňují, protože měli tři roky problém dodržet rozpočtovou disciplínu, italský premiér Silvio Berlusconi uvedl, že rozvolnění Paktu stability způsobí utrácení a nižší věrohodnost eurozóny.

Český premiér Stanislav Gross poznamenal, že pro naši zemi je reforma paktu výhodná a pomůže při sbližování s nejvyspělejšími státy unie. "Pro Českou republiku se otevírají zajímavé možnosti, například podpora dopravní infrastruktury a některých reformních kroků, především v oblasti penzijní reformy," řekl předseda vlády novinářům.

Dnes se šéfové států a vlád EU pravděpodobně dohodnou na revizi tzv. lisabonské strategie, kterou soustředí na menší počet ekonomických cílů a oprostí od přehnaně optimistických plánů. Za hlavní úkoly vytyčí obnovení hospodářského růstu a vytváření pracovních míst a současně se zaváží, že takto revidovanou strategii začlení organicky do svých domácích politik.

Větší spory už by neměla způsobit pasáž v usnesení, která se bude týkat liberalizace služeb na vnitřním trhu unie. Podle předsedy Evropské rady Jeana-Clauda Junckera a předsedy EK Josého Barrosa se už v úterý večer rýsoval konsensus, že návrh směrnice netřeba stahovat, ale je nutné ho podstatně změnit, aby vzal v úvahu požadavky evropského sociálního modelu.

Milan Fridrich, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme