EU se brání argentinským opatřením vůči zahraničním výrobkům

Evropská komise si stěžuje na Argentinu u Světové obchodní organizace (WTO). Bruselu vadí ochranářská opatření, která zavádí vláda v Buenos Aires a brání přístupu zahraničních výrobků na argentinský trh.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Buenos Aires se stmívá a v tančírnách se začíná probouzet život | Foto: David Koubek

Už sedm let si totiž musí dodavatelé některých výrobků zajistit předběžná povolení k dovozu. Tato i další administrativní překážky se jen loni dotkly vývozů z Evropské unie do Argentiny v hodnotě půl miliardy eur.

Dosud museli dovozní licence získávat od argentinských úřadů jen například obchodníci s auty, domácími elektrospotřebiči nebo mobilními telefony. Letos se ale Argentina rozhodla přitvrdit a rozšířila tuto povinnost na všechny dovozce. Požaduje také kompenzovat dovozy odebráním domácího zboží.

„Tato omezující opatření Argentiny jsou podle pravidel Světové obchodní organizace nezákonná. Poškozují náš vývoz, naše firmy a mají negativní dopad na zaměstnanost,“ uvedl eurokomisař pro obchod Karel de Gucht.

Unie proto v sídle WTO v Ženevě požádala o konzultace s Argentinou o odstranění obchodních překážek. Když se to do dvou měsíců nepovede, rozhodne o legálnosti argentinských opatření zvláštní výbor Světové obchodní organizace.

Pavel Novák, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme