EU se chystá zavést clo na dovoz oceli

Evropská unie se brání americkým clům na dovoz oceli. Chystá stejné opatření - až 26procentní ochranné clo. Rozhodnutí Unie má tuto středu ještě posvětit Evropská komise. Brusel se chtěl s Američany dohodnout na kompenzacích, USA ale na tuto žádost zatím příliš vstřícně nereagovaly. Kandidátské země včetně České republiky by protiopatření Unie nepostihnout neměla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sídlo Evropské komise v Bruselu | Foto: Euroskop

Země usilující o přičlenění k Evropské unii budou moci letos vyvážet své ocelářské výrobky do Unie ve stejné míře jako loni. Brusel dodrží dohodnuté kvóty a u zemí s volným přístupem na unijní trh stanoví limity podle minulého období.

Chystaná cla na dovoz oceli do EU mají vstoupit v platnost začátkem dubna. Týkají 15 z 21 oficiálně vedených kategorií ocelářských produktů a budou platit šest měsíců. Komise poté vyhodnotí situaci a případně cla zruší, nebo jejich platnost prodlouží.

Kontroverzní americká dovozní cla na zahraniční ocel platí od minulého týdne. Americký prezident George Bush nařídil zavedení osmi až třicetiprocentních dovozních tarifů na vybrané ocelové výrobky na tři roky. Nejvíce postihnou Evropskou unii, Japonsko a Brazílii.

Evropská unie tvrdí, že americké dovozní tarify na ocel ze zahraničí jí způsobí škody přesahující čtyři miliardy eur. Dovozní cla jsou podle Bruselu nelegální, proto se Evropská komise bude snažit, aby jí Světová obchodní organizace dala možnost uvalit na Spojené státy sankce.

Zdenka Turková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme