EU se dohodla na smlouvě o volném obchodu s Jižní Koreou

Mimořádný summit Evropské unie v Bruselu přinesl první ovoce. Všichni členové sedmadvacítky schválili dohodu o volném obchodu s Jižní Koreou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výrobní linka. Ilustrační foto

Výrobní linka. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

Několik dní ji blokovala Itálie, která se bála ohrožení svého automobilového průmyslu levnými dovozy z Koreje. Nakonec se na začátku dnešního summitu podařilo Itálii přesvědčit.

„Dohodli jsme kompromis, který znamená, že smlouva s Koreou bude do 1.července příštího roku platit jen v provizorním znění,“ prohlásil belgický ministr zahraničí Steven Vanneckere záhy po začátku schůzky premiérů a také šéfů diplomacií členů Unie.

Dohodu dosud blokovala Itálie, která se bála, že malá auta dovážená z Koreje po jejím vstupu v platnost ohrozí výrobu Fiatů v jejích továrnách. Dostane ale doložku se zárukami, které umožní zavést ochranná opatření v případě rostoucího korejského dovozu aut.

Italský premiér se tak nakonec spokojil s odkladem platnosti smlouvy o půl roku. Unie ji chce slavnostně podepsat 6. října na evropsko korejském summitu.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme