EU se přiblížila dohodě o společném patentu

Evropská unie je na prahu dohody o společném patentu. Na sjednocení pravidel pro jeho získávání se přitom členské země nebyly schopné dohodnout více než 40 let. Dnešní ministerská schůzka v Bruselu ale vznik společného unijního patentu výrazně přiblížila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajky EU | Foto: Evropská komise

Evropa dosud byla v nevýhodě proti jiným velkým ekonomikám, jako jsou Spojené státy nebo Japonsko. Dnes se ale dohodla na pravidlech toho, kdo a za jakých podmínek může patent získat. Zbývá dořešit tu nejtěžší otázku, která se týká jazyků.

Členské země až dosud trvaly na tom, aby se každý patent překládal do všech úředních jazyků Unie, což by ale stálo obrovské peníze. Podle diplomatů je ale sedmadvacítka blízko dohodě i v téhle věci a kompromis má spatřit světlo světa na jaře.

Různá národní pravidla pro registrování patentu stojí evropské firmy každoročně desítky miliard eur. Firmy by teď mohly podle nových pravidel ušetřit až 150 miliónů eur ročně, tedy asi 4 miliardy korun.

Igor Maňour, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme