EU se shodla na společném postoji pro světový summit o finanční krizi

Evropská unie se shodla na společné pozici pro světový summit o finanční krizi. Ten se sejde příští sobotu ve Washingtonu. Nicolas Sarkozy jako prezident země předsedající tento půlrok Unii dostal velmi obecné instrukce k tomu, jaké stanovisko má na schůzce prezentovat. Na mandátu pro něj se dohodli premiéři a prezidenti sedmadvacítky na mimořádném neformálním summitu v Bruselu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nicolas Sarkozy | Zdroj: ČTK

"Budeme zastávat společnou evropskou pozici. Vizi Evropy k obnově našeho finančního systému," prohlásil prezident Sarkozy.

Unie přijde s návrhem, aby žádná finanční instituce neunikla přiměřené regulaci nebo přinejmenším dozoru. Navrhne vytvoření systému včasného varování před rostoucími riziky.

Hlavní roli strážce zdraví finančního systému má hrát Mezinárodní měnový fond, který ale také vyžaduje zreformovat. Aby byl nový světový finanční systém transparentní, bude podle Unie třeba sladit účetní pravidla. Vzniknout by měl také kodex chování manažerů finančních institucí, aby při honbě za zisky nepřehlíželi vysoká rizika.

Evropě je ale jasné, že se nový světový finanční systém nedá vytvořit příliš rychle. "Nikdo z nás si nemyslí, že by přímo z Washingtonu přišla nějaká konkrétní doporučení. Diskuse bude příští týden ve Washingtonu spíše startovat," řekl český premiér Mirek Topolánek. Do 100 dní od 15. listopadu chce EU svolat nový summit, kde by se už zvažovala konkrétní opatření.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme