EU se shodla na zvýšení záruky za bankovní vklady

Zvýšení záruky za vklady schválili ministři financí zemí Evropské unie. Nově by měla být hranice 50.000 eur, tedy asi jeden a čtvrt milionu korun. Některé státy ale mohou garantovat vklady až do výše 100.000 eur. České ministerstvo financí v reakci na současnou globální krizi navrhne zvýšení garance ze současných 25.000 eur na 50.000 eur. V Lucemburku to dnes řekl ministr Miroslav Kalousek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ministři financí Francie a Belgie | Zdroj: ČTK

Ministři financí 27 členských států Evropské unie hledali na schůzce v Lucemburku cesty k zabránění dalším finančním krizím. Dohoda na konkrétních opatřeních ale nebyla snadná.

Jedním z návrhů, jak zajistit bezpečnost finančního systému, je posílit dozor nad bankami a pojišťovnami. Jde hlavně o nadnárodní finanční skupiny, které působí ve více státech. Mezi členskými zeměmi ale není úplná shoda v tom, kdo by měl mít v tomto dohledu poslední slovo.

Ministři se nedohodli na společné pozici k návrhu změny směrnice o solventnosti pojišťoven. Francouzské předsednictví prosazovalo převedení pravomocí dohledu na centrální banky v zemi, kde sídlí mateřské společnosti. Nejméně 12 členských zemí se ale bojí, že tím národní regulátoři ztratí dozor nad dceřinými společnostmi.

Podobný nesoulad se dá očekávat i u návrhu na posílení dohledu nad bankami, který pod vlivem finanční krize připravila Evropská komise.

O šancích Unie zaujmout společný postoj jsme mluvili v poledních Ozvěnách dne Radiožurnálu s Petrem Zahradníkem, specialistou na EU v České spořitelně.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme