EU zatím nebude sjednocovat daně pro podniky

Daně pro podniky se v Evropské unii sjednocovat zatím nebudou. Německo jako předsednická země neuspělo se svým návrhem, který by v důsledku zřejmě znamenal zvyšování daní pro podniky zejména v nových členských zemích. Mezi hlavními odpůrci německých představ byla i Česká republika.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mince měny euro | Foto: Jan Rosenauer

Skoncujme se škodlivými daňovými praktikami, vyzývá Německo. Přeloženo do srozumitelného jazyka to znamená, že by zejména nové členské země neměly poskytovat podnikům úlevy na přímých daních, které jsou jedním z hlavních lákadel pro investory.

Česko bylo podle ministra financí Miroslava Kalouska jednoznačně proti německému návrhu: "Přímé daně a vše co s nimi souvisí by mělo zůstat plně v národních kompetencích."

Stejný názor jako Češi zastávali mimo jiné i Britové, Nizozemci nebo Slováci, říká slovenský ministr financí Jan Počiatek: "V situaci, ve které se nyní nacházíme, by to pro země jako Slovensko nebylo přínosem."

V Bruselu dnes na toto téma podle diplomatů padala mezi ministry financí ostrá slova - ten německý Peer Steinbrück si měl vyslechnout nediplomatické upozornění, aby si dával pozor na jazyk. Boj o sjednocování daní tím však podle všeho na půdě Unie zdaleka nekončí.

Marika Táborská, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme