EU zatím nemá jasno v rozpočtovém výhledu do roku 2020

Evropská sedmadvacítka začala jednat o svém rozpočtovém výhledu na příštích sedm let. Zatím ale ještě nezná ani částku, se kterou by chtěla v tomto období hospodařit. Ministři pro evropské záležitosti dnes v Bruselu diskutovali o některých kapitolách rozpočtu, například o nákladech na administrativu unijních institucí. Část zemí se zasazuje o jejich snížení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka Evropské Unie | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Česko se připojilo k zemím, které jsou pro to, aby se výdaje na unijní administrativu nezvyšovaly, ale spíše snižovaly.

Evropská komise, která na administrativu spotřebuje téměř 5 miliard eur ročně, na jednání požadovala zvyšování platů euroúředníků. Mají být schopné konkurovat platům ve státní správě v členských zemích, aby Komise udržela v Bruselu kvalitní pracovníky.

Návrhy Evropské komise na zvyšování platů úředníků unijních institucí považuje česká vláda podle státního tajemníka pro evropské záležitosti Vojtěcha Bellinga za příliš ambiciózní. V administrativě je podle mínění Česka velký prostor k úsporám.

Vedle menší nákladnosti fungování unijního aparátu jde Česku také o to, aby se velká část prostředků sedmadvacítky stále dávala na politiku soudržnosti, tedy na podporu méně rozvinutých oblastí unie.

Některé země ale nechtějí, aby se kvůli tomu zmenšil balík peněz na zemědělské dotace. O tomto palčivém tématu budou ministři jednat na konci dubna.

Pavel Novák, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme