Euro by mělo být v Česku přijato takzvaným velkým třeskem

Česká republika by měla přijmout euro k jednomu datu, tedy takzvaným velkým třeskem. To je doporučení koordinační skupiny pro zavedení eura, která zároveň vládě připomíná, že "kuchařka" přechodu na euro musí být schválená do konce října, jinak v roce 2010 jednotnou evropskou měnu přijmout nestihneme.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mince měny euro | Foto: Jan Rosenauer

Velký třesk, tedy způsob přechodu na euro, kdy se ze dne na den začne platit jinou měnou, by byl levnější a také transparentnější, než kdybychom přecházeli postupně a nějaký čas se platilo jak eurem, tak korunami dohromady.

Vláda dostane na stůl toto doporučení zítra, ovšem termín přijetí v roce 2010 v současnosti ohrožuje rostoucí schodek veřejných financí a neochota politiků domluvit se na nové vládě. Právě ministři totiž musejí strategii přijetí eura schválit.

Podle ekonoma ČSOB Petra Dufka by se ale s přijetím společné měny spěchat nemělo. "Česká republika přijde o dlouhodobě posilující měnu. Silné koruně totiž vděčíme za velmi nízkou inflaci a za růst kupní síly obyvatel. Přijetím eura bychom se těchto výhod zbavili," myslí si Dufek.

Naopak expert České spořitelny na Evropskou unii Petr Zahradník připomíná, že euro výrazně usnadní život turistům a obchodování s cizinou. "V současné době ti, kteří se zahraničím obchodují velmi intenzívně, musí de facto vést dvojí agendu, účetní, daňovou a další," říká Zahradník.

Naďa Bělovská, Ondřej Kubala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme