V případě eura jsou pro mě klíčoví Slováci, denně vidí obrovské výhody, říká ekonom Dědek

Ekonom, vysokoškolský profesor a bývalý vicepremiér České národní banky Oldřich Dědek si rád říká eurohujer. Díky své pozici národního koordinátora pro zavedení evropské měny, kterou zastával za Topolánkovy vlády, si vysloužil přezdívku „Pan Euro“.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Kdyby se sešli politici a ekonomové proto, aby diskutovali, kam nasměrovat Evropskou unii, budou se ještě dodnes hádat. Proto se Unie neustále posunuje k větší integraci. Někdy rychleji, někdy pomaleji,“ popisuje.

Co se týče eura, klíčoví jsou pro Dědka v otázce jeho přijetí či nepřijetí Slováci. „Z každodenní zkušenosti, když euro nosí v kapse, a z pozice běžného člověka vidí jeho obrovské výhody,“ říká. 

Dědek je dnes člen bankovní rady ČNB. „Myslím, že rada odráží skladbu české veřejnosti, která si jednoznačně nepřeje zavedení eura,“ říká.

„Můj hlas horlivého zastánce eura odpovídá asi 15 – 20 % občanů. Značná řada společnosti je mírně indiferentní a stejně, jako je spokojená s českou korunou, byla by spokojená i s eurem,“ dodává.

Kateřina Tesařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme