Euro je na svém sedmitýdenním maximu. Evropská centrální banka měnovou politiku nezměnila

Euro v pátek posiluje, vrací se k sedmitýdennímu maximu. Šéfka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagarderová uvedla, že považuje debatu o snižování nákupu dluhopisů bankou za předčasnou.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Euro v pátek výrazně posílilo (ilustrační foto) | Foto: moerschy | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Kolem pátečních 21.30 SELČ si euro k dolaru připisovalo 0,7 procenta na 1,2098 dolarů. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ve stejnou dobu klesal o 0,6 procenta na 90,82 bodu. Vzhledem k japonskému jenu dolar klesal o 0,1 procenta na 107,90 japonského jenu. Euro k jenu stoupalo o 0,6 procenta na 130,53 japonského jenu.

Ekonomická úroveň Česka překonává Španělsko a blíží se Itálii, ukazuje prognóza ministerstva financí

Číst článek

Evropská centrální banka ve čtvrtek zatím ponechala svoji mimořádně uvolněnou měnovou politiku beze změn. Hlavní úroková sazba tak zůstává na nule. Investoři si ale nebyli jistí, jak bude postupovat poté, až se ekonomika zotaví, a tak euro toho dne oslabilo.

Evropská ekonomika se z pandemie zotavuje rychleji, než se zdálo. Ukázal to průzkum mezi nákupními manažery, jehož výsledky za duben v pátek zveřejnila společnost IHS Markit. K růstu se překvapivě vrátil i dominantní sektor služeb, na který nejvíce doléhají omezení spojená se snahou vlád zastavit šíření nového koronaviru. Evropa se potýká s novou vlnou epidemie, což některé země nutí zavádět nová omezení.

Souhrnný index nákupních manažerů, který se považuje za relativně spolehlivý indikátor ekonomické kondice, se podle předběžné zprávy IHS Markit v zemích eurozóny za duben zvýšil na 53,7 bodu a je na na maximu za devět měsíců. V březnu byl na hodnotě 53,2 bodu a ekonomové v anketě agentury Reuters očekávali, že v tomto měsíci klesne na 52,8 bodu. Domnívali se totiž, že nová omezení se nepříznivě odrazí na ekonomické aktivitě. Hlavní úroková sazba tak zůstává na nule.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme