Euro i koruna oslabují, důvodem je napětí mezi Spojenými státy a Tureckem

Euro v úterý oslabuje a pohybuje se v blízkosti 13měsíčních minim vůči americkému dolaru i švýcarskému franku. Na trhu přetrvávají obavy z negativních dopadů slabé turecké liry na evropské banky. Krátce před úterními 18:00 SELČ jednotná evropská měna vůči dolaru ztrácela zhruba 0,4 procenta na 1,1360 USD. Pokles zaznamenala i česká koruna.

Londýn/New York/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká koruna (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Turecká lira se v úterý zotavovala z pondělního rekordního minima vůči dolaru, od začátku letošního roku však stále ztrácí více než 40 procent. Za jejím poklesem stojí napjaté vztahy Turecka se Spojenými státy a tlak tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana na snižování úrokových sazeb.

Panují obavy, že turecké podniky budou mít kvůli slabé liře potíže se splácením dluhů v cizích měnách. Investoři se rovněž obávají obnoveného propadu liry, který by mohl vést k odlivu kapitálu z další rozvíjejících se zemí, jež mají vysoké deficity běžného účtu obchodní bilance a spoléhají se na zahraniční kapitál.

Pád liry tlačí dolů evropské akcie i euro. Podle analytiků čeká Turecko recese

Číst článek

Analytička Antje Präfckeová ze společnosti Commerzbank uvedla, že dokud turecká krize neskončí, bude na finančních trzích pravděpodobně panovat zvýšená averze vůči riziku. Z toho by měly těžit měny považované za bezpečné útočiště v období nejistoty, jako je americký dolar či švýcarský frank.

Česká koruna také klesla

Česká měna rovněž v úterý oslabila k oběma hlavním světovým měnám. K euru koruna oslabila k 17:00 oproti předchozímu závěru o čtyři haléře na 25,72 Kč/EUR a k dolaru o 13 haléřů na 22,61 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Český statistický úřad dále oznámil, že ve druhém čtvrtletí tohoto roku značně zpomalil meziroční růst české ekonomiky - ze 4,2 procenta v prvním čtvrtletí na 2,3 procenta.

Koruna oslabuje k euru i dolaru vytrvale již několik dní. Růst české měny by mohlo podle analytiků přinést další zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou, ale jen pokud se uklidní situace v zahraničí.

„A to se při nekončících diskusích o obchodních bariérách a problémech v Turecku zatím zdá málo pravděpodobné. Posilování koruny tak půjde mnohem pomaleji, než si přeje Česká národní banka,“ sdělili Jiří Cihlář a Markéta Šichtařová ze společnosti Next Finance.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme