Euro oslavilo desáté narozeniny. Mluví se o reformách i o rozpadu

Eurozóna měla včera desáté narozeniny. Evropské politické špičky oslavily narozeniny voláním po úsporách, které by vedly k její stabilizaci. Podle politiků problémy se zadlužením některých členů unie pokračují, a proto je nadále třeba tvrdě škrtat. S tím počítají i investoři, kteří evropskou měnu po ránu poslali o 0,3 procenta níže na úroveň 1,293 dolaru za euro. To jen potvrzuje, že Evropa zůstává v globálním systému jedním z nejzranitelnějších nervových uzlů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německo před 10 lety vyměnilo marky za eura

Německo před 10 lety vyměnilo marky za eura | Zdroj: Reuters

Experti spekulují o rozpadu eurozóny. Sázkové kanceláře na eurogedon vypisují kurzy. Rozpad eurozóny by podle ředitele konzultingu ve společnosti Deloitte Luďka Niedermayera nikomu neprospěl a nikomu by nepomohl:

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o deváté byl ředitel konzultingu ve společnosti Deloitte Luděk Niedermayer

„Země, které čelí problému, by čelily problémům ještě větším. Já jsem přesvědčen, že jádro Evropské unie by bez zavedení eura čelilo mnohem obtížnější ekonomické situaci, než jak ji čelí dnes. Což nic nemění na tom, že fiskální situace opravdu není dobrá a koneckonců i konkurenční schopnost evropských ekonomik si nestojí příliš dobře, ale to opravdu není zásluha toho, že tu máme měnovou unii.“

Prosperita české ekonomiky podle Niedermayera stojí a padá s prosperitou Evropské unie: „Podle toho bychom se měli chovat, bez ohledu na to, že z vnitřního hlediska si naše ekonomika stojí poměrně dobře. Nicméně to, co vytváří naše pracovní místa a plní náš rozpočet je právě poptávka v Evropské unii a podle toho bychom měli konat.“

Kdyby došlo k opravdu nějakému problému v oblasti evropské ekonomiky, tak v Česku dojde podle Niedermayera k výrazné recesi. A recese vnější vztah také srovná, protože lidé nebudou mít za co dovozy platit.

Ekonom Zahradník: Euro za problémy nemůže

Nejasnou budoucnost eurozóny ukazují i zcela rozdílné názory na další vývoj. Podle guvernéra Francouzské centrální banky euro současnou krizi překoná a za pár let nahradí americký dolar v pozici hlavní světové rezervní měny. Podle britské banky Standard Chartered naopak letos začne rozpad eurozóny.

Podle vedoucího kanceláře pro Evropskou unii České spořitelny Petra Zahradníka bude tlak na zachování eurozóny pokračovat. Zároveň ale může sílit snaha vyloučit problémové země.

Petr Zahradník | Foto: Alžběta Švarcová

„Pokud eurozóna tento tlak ustojí, uzdraví se a posílí, tak není úplně utopické domnívat se, že za nějakých 10 let zaujme euro pozici vůdčí světové měny. Na druhou stranu nelze podceňovat roli měn vynořujících se velkých států, zejména Číny,“ říká Zahradník. Svět podle něj už nebude bipolárně rozdělen mezi dolar a euro.

Euro sice oslavilo 10. výročí, podle mnohých komentářů ale není co slavit. Ekonom České spořitelny s tím ale nesouhlasí: „Není spíše důvod slavit způsob užívání eura některými členskými zeměmi eurozóny. Euro nemůže za to, do jaké situace se eurozóna dostala. Problémy, na základě kterých se někteří uživatelé eura dostali, jsou poměrně identické.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes byl vedoucí kanceláře pro EU České spořitelny Petr Zahradník

V Evropě lze podle něj najít tři základní zdroje problémů: „Model chronické fiskální krize v případě Řecka, kolaps bankovního systému, který musel sanovat stát, jako v Irsku, a model pozbytí konkurenceschopnosti a špatného výkonu reálné ekonomiky, což je portugalský a částečně italský případ.“

„Ozdravná opatření a vnesení fiskální disciplíny, zesílená ekonomická vláda, může být návodem jak prostředí eurozóny vyčistit a uklidit. Ale potrvá to nějaký čas,“ dodává ekonom.

Roman Chlupatý, Michaela Vydrová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme