Euro přežije, ale bude vypadat jinak, předpovídá David Marsh

Slováci nakonec schválili rozšíření pravomocí tak zvaného eurovalu, ale dluhová krize v eurozóně tím ani zdaleka nekončí. V rozhovoru pro Radiožurnál to řekl britský finanční historik David Marsh, autor nejrespektovanější knihy o vzniku společné evropské měny. Krize podle něj nezpůsobí kolaps eura. Ale podoba eurozóny se zásadně změní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Euro | Foto: Emanuel Macoun

„Euro přežije, ale bude vypadat jinak. Bude to kompaktnější a stabilnější měna. Některé země ho ale budou muset opustit, především Řecko,“ předpovídá David Marsh. Je si vědom toho, že odchod z eurozóny by byl velmi nákladný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor Ondřeje Housky s britským finančním historikem Davidem Marshem

Kdyby Řecko zavedlo novou drachmu, její hodnota vůči euru by se okamžitě hluboce propadla. Pro občany by to znamenalo znehodnocení úspor, řecké banky by přes noc zkolabovaly. Jiná cesta ale podle Marshe není.

„Pro odchod z eurozóny se rozhodne sama řecká vláda,“ je přesvědčen Marsh. Řeky tedy z eura nikdo nebude vylučovat. Prostě sami poznají, že jejich hospodářství v rámci měnové unie se silnějšími státy nemůže prosperovat, že není konkurenceschopné. Podle Davida Marshe k tomu může dojít už příští rok.

O všem bude rozhodovat Berlín

Nakonec tu bude eurozóna, ve které bude jen Německo a zhruba desítka dalších zemí, tedy tak zvané tvrdé jádro.

„Německo pak bude rozhodovat skoro o všem. Takový určitě nebyl původní záměr, se kterým euro vznikalo." Ale podle Marshe k tomuto vývoji není alternativa. Německá ekonomika je prostě jednoznačně nejsilnější v Evropě. A Němci nebudou chtít jen platit za ostatní, ale budou požadovat tomu odpovídající vliv. A co by za této situace mělo dělat Česko? Máme se snažit o přijetí eura?

„Česká republika by o tom měla mluvit, ale rozhodně ne vážně uvažovat,“ tvrdí Marsh. Splnění všech kritérií pro vstup je podle něj v našem zájmu, protože to zajišťuje správnou hospodářskou politiku. Vstupovat do eurozóny za její dnešní situace ale podle britského finančního historika v českém zájmu rozhodně není.

Ondřej Houska, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme