Euro stálo poprvé pod třicet korun

Česká měna prolomila hranici 30 korun za euro. Nové historické maximum posunula na 29,97. Poté se hodnota měny vrátila zpět a obchodování ukončila na úrovni 30 korun a dva haléře za euro. Analytici soudí, že pokud centrální banka nezasáhne, může koruna během několika dní ještě posílit až o 50 haléřů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruna a euro | Foto: Jan Rosenauer

Česká měna prolomila psychologickou hranici po jednání bankovní rady centrální banky, které skončilo bez měnových rozhodnutí. Trh čekal na konec zasedání kvůli obavám z možné další intervence.

Centrální instituce je přesto, jak uvedla její mluvčí Alice Frišaufová, připravena použít kdykoliv své nástroje. "Použití intervencí nelze vázat jen na specifický kurz koruny v daný okamžik, ale zahrnuje to i další faktory, které Česká národní banka zvažuje pokud chce použít své měnověpolitické nástroje," řekla.

Jak Radiožurnálu řekl analytik Patria Finance David Marek, v případě, že by ČNB nezasáhla, snížily by se obavy obchodníků z dalších intervencí centrální banky. "Koruna by mohla posilovat nadále velmi rychlým tempem, v průběhu několika dní by mohla opět získat několik desítek haléřů případně i korunu a více vůči euru. Dělat v současné době překotného vývoje událostí na devizovém trhu, je ošidné, nicméně prozatím se nezdá, že by se posilování koruny mělo zastavit, a pokud se navíc zmírní obavy z intervencí, posilování může být i nadále poměrně rychlé."

Souběžně koruna posiluje rovněž vůči americké měně a dále posouvá své nejsilnější hodnoty za posledních dva a půl roku. Odpoledne se nakrátko dostala pod 34 Kč za dolar.

Markéta Kaclová, Petr Doležel, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme