Eurozóna bude mít po osmi letech nového šéfa. Juncker odchází

Eurozóna bude mít nového předsedu. Z funkce odchází Lucemburčan Jean-Claude Juncker. Podle předpokladů by ho měl dnes večer nahradit nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jean-Claude Juncker | Foto: Reuters

Juncker předsedal schůzkám ministrů financí zemí s eurem plných osm let. Za tu dobu se proslavil mimo jiné svými bonmoty.

„Evropa mě nemůže připravit o iluze, protože si o ní už žádné iluze nedělám,“ prohlásil Juncker po jedné z neúspěšných schůzek věnovaných Řecku.

Juncker je znám také svou náklonností k tvrdému alkoholu. I přesto byl ale podle diplomatů na jednáních vždy perfektně připraven.

Přehrát

00:00 / 00:00

O odcházejícím šéfovi eurozóny mluvil na Radiožurnálu bruselský zpravodaj ČRo Ondřej Houska

„Jean-Claude Junker neodřídil snad žádnou schůzku ministrů financí eurozóny bez několika velkých panáků whisky. To není žádná pomluva. Vím to přímo od lidí, kteří s ním seděli v místnosti. Na druhou stranu nikdo ani na vteřinu nezpochybnil, že přes tuto slabost toho junker věděl o eurozóně, ekonomických poměrech, dluhové krizi vůbec nejvíc ze všech ministrů financí. Jeho kompetence nebyla nikdy zpochybněna,“ říká bruselský zpravodaj ČRo Ondřej Houska.

Jeho předpokládaný nástupce Nizozemec Dijsselbloem je v eurozóně nováčkem. Jeho kandidaturu prosazuje Německo. Díky své příslušnosti k levici ale vyhovuje i zadluženým zemím.

Ondřej Houska, mkp, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme