Eurozóna bude mít stálý fond pro předlužené země

Ministři zemí eurozóny se dohodli na podobě nového stálého fondu, ze kterého by mohly čerpat pomoc státy v dluhové krizi. Zvláštní fond má za dva roky nahradit ten současný, prozatímní. Ve fondu by mělo být k dispozici přibližně pět set miliard eur.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

euromince | Foto: Evropská komise

Část z této sumy má být ve formě splaceného kapitálu, který by se splácel po dobu tří let. „Návrh počítá s tím, že by šlo o 80 miliard. Zbytek by byl ve formě vládních záruk,“ upřesnil náměstek ministra financí Tomáš Zídek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek ministra financí Tomáš Zídek v pořadu Stalo se dnes

Předlužené země by měly za půjčky ze stálého mechanismu platit oproti současnosti menší úroky. Podle Tomáše Zídka bude v novém mechanismu také spravedlivější rozdělení podílů jednotlivých zemí na financování fondu.

„Distribuční klíč bude založen ze 75 procent na hrubém národním důchodu, což se zdá být velmi férové z toho hlediska, že to vyjadřuje ekonomickou sílu členského státu,“ řekl náměstek Zídek.

Česká republika se do tohoto mechanismu podobně jako řada dalších zemí, které nejsou členy eurozóny, nezapojí. Vláda o tom rozhodla už před třemi týdy.

Dohodu ministrů eurozóny musí ještě schválit koncem týdne summit lídrů Evropské unie.

Pavel Novák, Martin Dorazín, Igor Maňour, Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme