Eurozóna by dnes měla slíbit další desítky miliard eur Řecku

Řecko by dnes mělo dostat slib dalších desítek miliard eur od eurozóny a Mezinárodního měnového fondu. Na poskytnutí půjček se mají na schůzce v Bruselu dohodnout ministři financí států platících eurem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eurodotace. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Řecko splnilo podmínky k tomu, aby peníze dostalo, eurozóna se na jejich uvolnění už dvakrát nedokázala dohodnout. Řecká vláda peníze nutně potřebuje, aby se vyhnula chaotickému státnímu bankrotu.

„Dohoda je blízko," říká šéf eurozóny Jean-Claude Juncker. Předchozí jednání zkrachovala kvůli sporům o to, jak Řecku zmírnit podmínky záchranného plánu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání o půjčkách pro Řecko v Bruselu sleduje zahraniční zpravodaj Ondřej Houska

Řecko dostane víc času na snížení rozpočtového schodku i celkového státního dluhu. To ale bude stát další miliardy eur. Mezinárodní měnový fond je nechtěl poskytnout, dokud země eurozóny Řecku část dluhů neodpustí. Nakonec zřejmě eurozóna Řecku mimo jiné sníží úroky ze záchranných půjček.

V dlouhodobém kontextu spor stále pokračuje. V případě dalších trandí pro Řecko, zatím blokovaných, se už ale pravděpodobně nevede spor mezi eurozónou a Mezinárodním měnovým fondem, ale spíše mezi některými státy eurozóny o to, jaká konkrétní opatření podniknout.

Je už totiž jasné, že v roce 2020 Řecko nebude mít státní dluh 120 procent HDP, což je přitom obsaženo v podmínkách záchranného plánu. Eurozóna pravděpodobně připustí, aby to bylo 125 procent HDP. I tak to ale bude vyžadovat dodatečné peníze, které se mají pravděpodobně získat například tím, že by se výrazně snížily úroky z půjček, které státy eurozóny Řecku poskytují.

Jenže tyto země si samy na trzích za určitý úrok půjčují na to, aby pak půjčovaly Řecku. A teď by se úroky pro Řecko měly snížit pod úroveň, pod kterou si řada zemí eurozóny sama půjčuje. Některé státy by tak na tom přímo prodělávaly. Proto některé tento krok odmítají, některé s ním souhlasí.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme