Eurozóna by mohla potvrdit vyplacení další pomoci Řecku

Eurozóna má rozhodnout o vyplacení další splátky finanční pomoci Athénám. Ministři financí zemí platících eurem se scházejí v Bruselu, aby posoudili situaci v Řecku. To potřebuje dalších slíbených 8 miliard nejpozději v polovině prosince. Bude se ale určitě mluvit i o dnešní pozici eura na světových trzích vůbec.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Summit ministrů financí eurozóny v Bruselu

Summit ministrů financí eurozóny v Bruselu | Zdroj: Reuters

Šéfům státních pokladen zemí eurozóny bude možná stačit dopis, který Unii poslal lídr řecké pravicové opozice Antonis Samaras. V něm slíbil podpořit druhý záchranný balík připravený eurozónou a Mezinárodním měnovým fondem v objemu 130 miliard eur.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bruselský zpravodaj Pavel Novák ve Světě o třetí

Kvůli obstrukcím se schválením tohoto programu Samarasovou stranou Nová demokracie padla nedávno vláda premiéra Jorgose Papandrea.

Dluhová krize se, jak se ostatně s obavami předpokládalo, šíří do dalších zemí. Itálie si už půjčuje za více než 7procentní úrok, výnosy z desetiletých belgických dluhopisů už také překročily 5 procent.

Bude se proto jednat o posílení palebné síly dnešního záchranného fondu, ve kterém je 440 miliard eur. Šéf Evropského stabilizačního fondu dnes možná navrhne pojišťování části ztráty z dluhopisů problémových států.

Na schůzce ministrů financí států platících eurem se ale bude asi mluvit i o francouzsko-německém plánu zpřísnění hospodářského řízení uvnitř eurozóny.

Na schůzce ve Štrasburku minulý týden oznámili německá kancléřka a francouzský prezident, že brzy navrhnou modifikace unijních smluv, které to umožní.

Pavel Novák, mta, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme