Eurozóna chválí Řecko za ambiciózní reformy a vyzývá ke schválení úsporného balíčku

Řecká vláda zásadně pokročila ve snaze šetřit a reformovat svou zadluženou ekonomiku. Po dnešní telekonferenci to prohlásili ministři financí států platících eurem. Jejich pochvala by mohla naznačovat, že Řecko dostane na provedení dalších úsporných opatření dva roky navíc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový řecký premiér Antonis Samaras | Foto: Petros Karadjias | Zdroj: ČTK

Řecko se podle eurozóny chystá provést skutečně zásadní reformy a úspory. Řeč je třeba o snížení různých výhod pro státní zaměstnance.

Úspory mají celkem přinést 13,5 miliardy eur, tedy přes 300 miliard korun. Jejich schválení je podmínkou pro to, aby země dostala další část slíbených záchranných půjček.

Řecké vládní strany se ale na úsporném balíčku stále definitivně nedohodly. Dnes naopak prosadily privatizaci státního majetku. Splnily tak jednu z hlavních podmínek mezinárodních věřitelů, kteří zadlužené zemi půjčují peníze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bruselský zpravodaj Ondřej Houska a spolupracovnice ČRo v Řecku Soňa Dorňáková-Stamu mluvili na Radiožurnálu o úsporných opatřeních řecké vlády

Na prodej bude největší rafinerie Hellenic Petroleum, hlavní přístavy, vodárenská společnost a také státní podíly v elektrárenském a ropném průmyslu i poště.

Vláda premiéra Samarase se zavázala, že do roku 2016 by měly Atény získat z privatizace přes 11 miliard eur, tedy asi 270 miliard korun.

Eurozóna má o poskytnutí půjček rozhodnout za necelých 14 dní. Tou dobou by také Řecku mohla poskytnout další 2 roky navíc pro snížení vysokého dluhu.

Řekové peníze nutně potřebují, protože někdy kolem poloviny listopadu dojdou řeckému státnímu rozpočtu peníze, a země by tak neměla peníze na vyplácení mezd, důchodů a na splácení starých půjček.

Jaromír Marek, Ondřej Houska, Matěj Skalický, Soňa Dorňáková Stamu Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme