Eurozóna do konce měsíce rozhodne o zvýšení svého záchranného fondu

Eurozóna by mohla svůj záchranný fond navýšit zhruba o polovinu. Lídři států platících eurem se na schůzce v Bruselu dohodli, že do konce března posoudí nutnost posílení stálého záchranného fondu, známého jako ESM.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Znak eura | Foto: Reuters

Všeobecně se čeká, že k navýšení dojde. Eurozónu k tomu totiž vyzývají například Spojené státy, Čína nebo Mezinárodní měnový fond. Posílení záchranných prostředků by podle nich usnadnilo boj se současnou dluhovou krizí.

Stálý záchranný fond ESM by se měl spojit se svým dočasným předchůdcem, takzvaným eurovalem. V něm zbývají záruky za asi 250 miliard eur. Eurozóna by pak měla k dispozici záchranný polštář, ve kterém by bylo asi 750 miliard eur, tedy přes 18 bilionů korun.

Podle zastánců navýšení by to uklidnilo trhy, pokud by se opět s větší intenzitou ozvala dluhová krize. V případě vážných problémů Itálie a Španělska by ale eurozóně nestačila ani tato částka.

Navýšení kapacity fondu zatím odmítá Německo, všichni ale čekají, že Berlín do konce března ustoupí.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme