Eurozóna jedná s Řeckem o záchranném programu, většina politiků v dohodu nevěří

Řecko právě teď jedná s ostatními zeměmi eurozóny o budoucnosti svého záchranného programu. Ten vyprší už na konci měsíce. Řecko nutně potřebuje další část už dřív slíbených záchranných půjček, jinak nejspíš nebude mít peníze na splacení starých dluhů. Podle expertů pak vážně hrozí i jeho chaotický odchod z eurozóny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Jsem katolík, věřím v zázraky,“ odpověděl na otázku, zda věří v dohodu, slovenský ministr financí Peter Kažimír.

Dodal ale, že dnes podle něj dohoda nebude. Žádná další schůzka přitom zatím v plánu není. Řecký ministr financí Janis Varufakis opět zdůraznil, že zůstává optimistou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Řecko jedná s představiteli eurozóny o další finanční injekci pro zadluženou zemi. V Lucemburku je zpravodaj Českého rozhlasu Ondřej Houska

Podle Varufakise jsou spory nevýhodné pro všechny a dohodu potřebuje Řecko i ostatní země eurozóny.

Neřekl ale, jestli předloží konkrétní návrhy dalších úsporných opatření. Řecká vláda je odmítá, eurozóna a Mezinárodní měnový fond na nich ale trvají.

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová dnes v Lucemburku prohlásila, že splátku není možné odložit za 30. červen.

Pokud Řecko do konce měsíce nezaplatí, ještě měsíc se ale nic neděje. Podle pravidel fondu až měsíc po nesplacení nastává platební neschopnost.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme