Eurozóna snížila Řecku úroky, Irsku ne

Eurozóna zmírní podmínky půjčky 110 miliard eur Řecku. Dohodli se na tom premiéři zemí platících eurem na mimořádné schůzce v Bruselu. Athény budou moci splácet úvěr delší dobu a s nižším úrokem. Irsko, které také dostalo záchrannou půjčku z fondu eurozóny, se ale lepších podmínek splácení úvěru nedočkalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecko | Foto: Emanuel Macoun

Řecko bude ze záchranné půjčky platit o jedno procento nižní úrok a nemusí ji splatit už za 3 roky, ale až za více než 7 let. O zmírnění podmínek úvěru žádal v Bruselu i nový irský premiér Enda Kenny. Ten ale neuspěl. Zřejmě kvůli neochotě zvýšit korporátní daně, které jsou ve srovnání se zbytkem Unie v Irsku nízké.

Irský premiér před volbami svým krajanům sliboval, že vyjedná lepší podmínky více než 60 miliardové půjčky s úrokem 5,8 procent.

Irsko podmínky nesplnilo

„Žádáme od Irska konstruktivní závazky v otázce koordinace daní v rámci paktu konkurenceschopnosti eurozóny,“ vysvětluje předseda Evropské rady Herman van Rompuy.

Pavel Novák, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme