Eurozóna v krizi - majitelé zlata jásají, jeho cena je na rekordu

Dluhová krize v eurozóně tlačí nahoru cenu zlata. Dnes překonala nový rekord - skoro 1583 dolarů za unci. Zlato je dražší osmý den v řadě. Finanční trhy citlivě reagují na informace o velkých problémech zadluženého Řecka i na to, že se úvěrový rating Irska dostal do spekulativního pásma.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlato bude nadále výhodnou investicí (ilustrační foto) | Foto: Reuters

„Ceny zlata rostou kdykoliv, kdy se na trzích stane nějaká událost, která svědčí o tom, že hrozí nějaké riziko. Pochopitelně dění v eurozóně v minulých dnech bylo dramatické docela dost,“ vysvětlil vztah měny a zlata ekonom Pavel Kohout ze společnosti Partners.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Kohout v pořadu Stalo se dnes Radiožurnálu

Je otázka jakým způsobem se budou řešit dluhy mnoha zemí v Evropě. „Ještě se nezačalo mluvit o Belgii, která má velké státní a bankovní dluhy,“ přidává Kohout.

V pořadu Stalo se dnes Radiožurnálu Kohout zároveň upozornil na prozatím ne příliš diskutované řešení současné dluhové krize v Evropě. „Platební neschopnost může být řešena monetizací státního dluhu, když evropská centrální banka skoupí dluhopisy a uvolní tím do oběhu větší množství peněz, které nebude kryté,“ popisuje Kohout. To je proinflační politika, kterou ECB krajně odmítá, ale tajný scénář evropských státníků o tom podle Kohouta hovoří.

Česká republika se podle něj nelichotivé ekonomické situace v mnoha zemích eurozóny tolik bát nemusí, má výhodu. Od roku 2008, kdy vrcholila krize, můžeme na základě úrokových sazeb nebo výnosů státních dluhopisů sledovat, že Česká republika patří k bezpečnějším zemím ve společnosti třeba Rakouska, Švýcarska nebo Německa.

Veronika Sedláčková, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme