Eurozóna zřejmě nechá Atény čekat až do března

Eurozóna chce se schválením další pomoci pro Řecko počkat až na následující summit EU. Ten se ale uskuteční až 1. a 2. března v Bruselu

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Atény čekají na zelenou od Bruselu - ilustrační foto

Atény čekají na zelenou od Bruselu - ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Podle právníků ovšem váhání zemí platících evropskou jednotnou měnou, které zrušily na dnešek naplánovanou schůzku ministrů financí, velmi vážně ohrožuje plány na zapojení soukromých věřitelů do záchrany jihoevropské země. Píše o tom dnes deník Financial Times.

Šéf euroskupiny Jean-Claude Juncker prohlásil, že požadované politické záruky od lídrů řeckých koaličních stran o naplňování programu zatím neobdržel, svolání ministrů financí na dnešek by tak nemělo smysl.

Nesplněné požadavky

Schůzku šéfů státních pokladen zemí platících eurem podmínil předseda euroskupiny Jean-Claude Juncker 3 požadavky. V neděli řecký parlament splnil první. Schválil program reforem a úsporných opatření. Zbylé dvě podmínky ale na splnění čekají. Není jasné, kde Řekové letos ušetří dalších 325 milionů eur a jestli politické strany podepíší závazek dodržet úsporný plán i po dubnových volbách.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pomoci Řecku mluvili v Ozvěnách dne analytik Kanceláře pro Evropskou unii v České spořitelně jan Jedlička a přímo z Atémn zpravodaj ČRO Ondřej Bouda

Závazek o prosazení slibovaných reforem by měl dnes podepsat šéf řecké vládní konzervativní strany Antonis Samaras. Podle agentury Reuters bude pravděpodobně právě Samaras po dubnových volbách příštím řeckým premiérem, a proto je jeho příslib velmi důležitý.

Odložení schůzky oznámil šéf Euroskupiny Jean-Claude Juncker | Foto: Reuters

Řecko peníze od mezinárodních partnerů totiž nutně potřebuje. Bez nich by mu hrozil neřízený bankrot, neboť už 20. března musí splatit dluhy ve výši 14,5 miliardy eur.

Pod Akropolí roste zklamání

Řecký ministr pro veřejný pořádek označil odklad summitu za neseriozní. Další nejsitota totiž může Řecku zkomplikovat už uzavřenou dohodu se soukromými věřiteli, kteří slíbili odepsat 50 procent dluhu.

EU odložila summit o další půjčce Řecku, nezaručilo zavedení reforem

Číst článek

Podle ministra Řecko dělá vše, co může, aby uspokojilo podmínky trojky. Snahu politiků dokonce označil za nadlidskou a dodal, že lidé jsou na pokraji sil a další škrty už neunesou.

I s mezinárodní pomocí čelí Řecko obrovským problémům. Jen pro představu, restrukturalizace soukromého dluhu je největší odpis v historii. Překonal dokonce i argentinský krach, který byl sice nekontrolovaný, ale v roce 2002 stál jen 73 miliard eur.

Navíc řecká ekonomika je v rekordně dlouhé recesi. Podle čerstvých výsledků za rok 2011 se propadá už 5 let v řadě. Za poslední čtvrtletí o celých 7 procent.

Přitom finanční pomoc je vypočítána velmi přesně a jakékoliv zhoršení může zvýšit schodek řeckého rozpočtu, stejně jako tomu bylo loni. Řekové pak musí hledat další úspory a na ty už není moc místa. Právě na včerejším jednání vlády se teprve hledalo zbylých 325 milionů, které Athény musí ušetřit. Nakonec by měly seškrat rozpočet armády a zdravotnictví a ušetří také na platech i důchodech ve veřejném sektoru.

Prostor pro škrty prý ještě je

Analytik České spořitelny pro evropské záležitosti Jan Jedlička v Ozvěnách dne označil tlak na Atény za oprávněný. „První balík hospodářské pomoci byl poskytnut Řecku v květnu 2010 a stále ještě nezabral.“

Řekové podle něho mají ještě prostor pro další škrty a zvyšování daní. „například řecká DPH je 23 procent, v Maďarsku, které má poloviční problémy, na 27 procentech.“

Pokud se summit EU na samém počátku března pomoc odsouhlasí, je ještě podle Jedličky čas na to, aby akce proběhla bez problémů. „Na vyjednáváni jsou třeba 2. Nabývám dojmu, že míč je na řecké straně. Za EU nevyjednává jen Evropská komise, jsou tam i zástupci Evropské centrální banky a vyjednávají s nimi i zástupci Mezinárodního měnového fondu.“

Milan Kopp, Pavel Novák, Silvie Třeslínová, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme