Eurozónu opět trápí dluhová krize, v ohrožení začíná být Španělsko

Dluhová krize v eurozóně by se mohla po několika měsících opět vyhrotit. Problémy na trzích má tentokrát Španělsko. Úrok u jeho klíčového 10 letého dluhopisu po čase opět přesáhl 5,5 procenta. Tím se přiblížil k hranici, po jejímž překročení už musely Řecko, Irsko a Portugalsko požádat o mezinárodní pomoc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Makléř v Lisabonu sleduje vývoj portugalských dluhopisů | Foto: ČTK

Španělsko je přitom čtvrtou největší ekonomikou eurozóny. Jeho případné problémy by proto mohly mít vážný dopad na celou měnovou unii. Krajní varianta by počítala s možností hluboké finanční krize v celé Evropě.

Španělsko má mnohem vyšší schodek rozpočtu, než s jakým počítaly původní plány. Někteří ekonomové se navíc bojí, že se může propadnout do hluboké ekonomické krize. Pak by země své dluhy zvládala splácet jen obtížně.

Hlavním problémem Španělska je obrovská nezaměstnanost. Práci nemá téměř každý čtvrtý občan. Mezi mladými lidmi je nezaměstnanost skoro 50 procent.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech Španělska na trzích informoval redaktor Ondřej Houska

Na vině je především kolaps trhu s nemovitostmi. Firmy a lidé nezvládají splácet půjčky na koupi nebo stavbu domů a bytů, což zase ohrožuje španělské banky.

Ve zemi je skoro milion volných bytů. Německé a francouzské banky, které financovaly nemovitostní boom ve Španělsku, by se mohly v případě španělských potíží dostat do obrovských problémů.

O dluhové krizi v eurozóně v poslední době nebylo moc slyšet. Uklidnění nastalo díky tomu, že ECB bankám v erurozóně poskytla v přepočtu velmi levně zhruba 1 bilion eur. Banky část z toho investovaly do španělských a italských státních dluhopisů.

Podle kritiků to ale není řešení. Jsou na řadě vlády, aby se svými problémy něco dělaly.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme