Evraz může brzy změnit majitele. Zaměstnanci čekají na rozhodnutí vlastníků

Stovky zaměstnanců ostravské ocelárny Evraz Vítkovice Steel s napětím čekají, jestli ruští majitelé podnik prodají. V ocelárně je přerušený provoz, protože nemá odbyt a odboráři pokračují ve stávkové pohotovosti. Velká část zaměstnanců proto sedí doma a pobírá jen šedesát procent mzdy. Všichni doufají, že nový vlastník výrobu znovu rozjede. Zájemců o ocelárnu je několik.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Areál EVRAZ VÍTKOVICE STEEL | Foto: Google Maps

Prodej je zřejmě jedinou šancí, jak se vyhnout propouštění. Podle předsedy Odborového svazu Kovo Josefa Středuly by ponechání firmy stávajícímu vlastníkovi znamenalo dramatické omezování pracovních míst.

„Samozřejmě bychom chtěli, aby ta agonie netrvala dlouze. Pokud prodej je možný, tak aby byl realizován pokud možno co nejrychleji, aby nedošlo k žádným dalším škodám,“ dodává Josef Středula.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zaměstnanci české divize EVRAZ VÍTKOVICE STEEL čekají na výsledek vyjednávání ruských vlastníků s případným novým majitelem. Natáčel s nimi redaktor Martin Knitl

Budova, kde sídlilo ředitelství ostravského Evrazu je téměř prázdná. Funguje tady akorát zdravotní středisko. „Barák je celý prázdný, ředitelství se přestěhovalo a barák byl na prodej. Všechno souvisí se vším, že…,“ říkají dva dlouholetí oceláři Roman Ďurčo a Zdeněk Kološ.

Ocelárna je sice mimo provoz, ale jinak se v areálu stále pracuje. „Ta obava už není jen na ocelárně, ale i na válcovnách a dalších provozech, jako je údržba, administrativa. Vždycky ocelárna stála jen na určitou dobu a pak se znovu rozjela. Teď to může dopadnout tak, že už nepojede nikdy,“ konstatují.

V tuto chvíli je jasné, že Evraz má na stole několik nabídek. Komu a kdy ruští oceláři českou továrnu prodají a jestli vůbec, to je největším otazníkem i pro moravskoslezského hejtmana Miroslava Nováka z ČSSD. S vedením firmy se už setkal. „Mým primárním cílem je zachování zaměstnanosti ve vítkovické huti,“ říká.

Doslova za plotem ostravské ocelárny je několik domů na ulici s příznačným názvem ‘Válcovní‘. Lidé, kteří tady bydlí obklíčeni potrubím, stovkám zaměstnanců fandí.

„Nezávidím těm mladým, co mají rodiny. Je to opravdu to, že oni si dělají, co chtějí,“ říká starší žena.

Stávková pohotovost je vyhlášená na neomezenou dobu

Pokud ocelárnu nikdo nekoupí, zůstane dále majetkem Evrazu. Pak je na spadnutí hromadné propouštění. Z toho máme strach, říkají nejen odboráři. Proto jsou připraveni stávkovat.

„Stávková pohotovost je vyhlášená na neomezenou dobu, takže jsme připraveni pokračovat v takových akcích. Jakou formou, to bude předmětem jednání,“ potvrzuje představitel odborů.

Ocelárna Evraz Vítkovice Steel byla zavřená naposledy koncem loňského roku. Když zaměstnanci potom oslavovali návrat do práce, netušili, že budou za pár měsíců opět doma, tentokrát už jen s 60 procenty platu.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme