Evropa se bojí dluhové krize dalších zemí: po Řecku jsou v ohrožení Irsko a Portugalsko

Vysoké dluhy ohrožují po Řecku další evropské země. Světové trhy čím dál víc pochybují o schopnosti Irů a Portugalců splatit vypůjčené peníze. Úroky z irských a portugalských dluhopisů jsou teď nejvyšší v historii.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Portugalsko

Portugalsko | Foto: OsvaldoGago

Irové splácejí obrovské dluhy za své krachující banky. Portugalsko má zase jen malé vyhlídky na návrat hospodářského růstu. Bez něj přitom své závazky těžko dokáže plnit.

Úroky z dluhopisů vystřelily nahoru i poté, co Unie dala najevo, že na případném bankrotu členské země by tratili také soukromí investoři.

Pro Iry by teď podle některých analytiků bylo výhodnější požádat o evropskou pomoc, než své dluhy draze financovat na trzích. Jedinou úlevou je skutečnost, že Irsko si až do poloviny příštího roku žádné peníze půjčit nemusí. Do té doby musí světové finančníky přesvědčit, že své veřejné finance dává do pořádku.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme