Evropané věří ve stabilitu hospodářství nejméně za uplynulých 15 let

Důvěra v evropskou ekonomiku kvůli doléhající finanční krizi klesá. Souhrnný Index důvěry podnikatelů i spotřebitelů v hospodářství zaznamenal v říjnu nejvýraznější meziměsíční pokles. Lidé věří ve schopnosti unijní ekonomiky nejméně od roku 1993.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka Evropské unie | Foto: europa.eu.int

Důvěra v ekonomiku klesla jak v zemích eurozóny, tak ve zbytku Evropské unie. Propad indexu důvěry v hospodářství kvůli stávající finanční krizi oproti září o víc než 7 bodů znamená, že spotřebitelé věří v dobrou kondici evropské ekonomiky nejméně za posledních 15 let.

Zhoršovala se také očekávání manažerů ohledně zaměstnanosti v průmyslu a ve službách. V návaznosti na to spotřebitelé očekávají zvyšující se nezaměstnanost a také růst cen v příštích 12 měsících.

Z velkých členských zemí Unie klesla důvěra nejvíc v Nizozemsku - o 11 bodů. Výrazně méně věří v evropskou ekonomiku také ve Francii, Itálii, Británii nebo v Polsku a Německu.

Členské státy Evropské unie mohou vybočit z pravidel Paktu stability a růstu, když budou řešit následky hospodářské krize. Nepřímo je k tomu vyzval eurokomisař pro hospodářské záležitosti Joaquín Almunia. Pakt stability a růstu zavazuje hlavně země, které přijaly společnou měnu euro, aby si udržovaly schodek veřejných financí nižší než 3 % hrubého domácího produktu a nezvyšovaly veřejný dluh nad 60 % HDP.

Za porušení těchto pravidel může Rada ministrů EU uložit různé sankce. Evropská komise teď ale vlastně doporučila zvláště státům eurozóny flexibilní výklad pravidel hospodaření stanovených Paktem, když budou muset zachraňovat národní ekonomiky. Almunia tak vypustil ven z lahve pomyslného džina hospodářské nekázně.

Pavel Novák, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme