Evropská centrální banka ostře kritizuje Maďarsko

Maďarsko si vysloužilo ostrou kritiku ze strany Evropské centrální banky. Podle ní je nepřípustná snaha maďarské vlády dostat pod kontrolu centrální banku v Budapešti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarská republika

Maďarská republika | Foto: Emanuel Macoun

Na jmenování představitelů maďarské centrální banky by měl podle vlády dohlížet parlament. Vládní většina by tak měla kontrolu nad tím, kdo ve vedení banky zasedá. To je podle Evropské centrální banky nepřijatelné narušení nezávislosti měnové instituce. Podle frankfurtských bankéřů by tím Maďarsko porušilo závazky, které má k Evropské unii.

Budapešťská vláda maďarskou centrální banku ostře kritizuje za zvyšování úrokových sazeb. Kabinet Viktora Orbána plánuje i další kontroverzní kroky. Chce fakticky znárodnit soukromé důchodové připojištění nebo dostat pod kontrolu veřejnoprávní média.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme