Evropská centrální banka prudce zhoršila odhad vývoje ekonomiky v eurozóně

Evropská centrální banka očekává, že v příštím roce se bude vývoj hrubého domácího produktu v eurozóně pohybovat v rozmezí minus 0,9 až plus 0,3 procenta. Ještě v září přitom banka předpokládala, že růst HDP bude příští rok v pásmu minus 0,4 až plus 1,4 procenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budoucnost eura je nejistá | Foto: Michael Probst | Zdroj: ČTK

Proti původním odhadům bude mírně horší i letošní rok. Prezident ECB Mario Draghi očekává hospodářské oživení až ve druhé polovině příštího roku.

„Snížení o jeden procentní bod už je poměrně významné, už je to nad úrovní statistické chyby, takže k tomu určitě vedl nějaký důvod,“ říká Petr Zahradník z Národní ekonomické rady vlády. Upozorňuje, že na začátku listopadu zveřejnila Evropská komise svou, taktéž velmi sledovanou, prognózu. I ta je horší, než byla předpověď z jara.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zhoršení odhadu vývoje ekonomiky v eurozóně mluvil Petr Zahradník z Národní ekonomické rady vlády

Optimističtější interval Evropské centrální banky se rovná odhadu Evropské komise. Podle Zahradníka je to především kvůli fiskální konsolidaci a to v zemích s ekonomickým růstem, tak i problémových států.

Minulý týden například eurozóna výrazně zmírnila podmínky pro redukci dluhů Řecka a došlo ke schválení tranše. To bude spojeno i s horší ekonomickou výkonností.

„Zavádění opatření související s fiskální konsolidací krátkodobě hospodářský růst zbrzdí, ať už jsou to daňová opatření či nejrůznější úspory. Těch budeme svědky i příští rok, toto je ten hlavní důvod,“ míní ekonom.

„Všechny sousední země – ať už v eurozóně jsou, nebo nejsou – mají předikován poměrně slušný růst. Na rozdíl od České republiky. Vyvažují fiskální konsolidaci i určitými prorůstovými opatřeními. Mám pocit, že pokud i ostatní země se k prorůstovým opatřením přidají, tak oživení – zřejmě až ve druhé polovině roku 2013 a v roce následujícím – je realistické,“ míní Petr Zahradník.

Jan Richter, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme