Evropská centrální banka uvedla novou desetieurovou bankovku

Od září se dostane do oběhu nová desetieurová bankovka. Evropská banka ji inovuje po loňském uvedení nové pětieurovky. Bankovka má nové ochranné prvky, a to jak hmatatelné, tak viditelné okem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Člen výkonné rady Evropské centrální banky Yves Mersch představil novou 10eurovou bankovku | Zdroj: Reuters

Desetieurová bankovka projde podobnou změnou jako nedávno pětieurovka.

Člen výkonné rady Evropské centrální banky Yves Mersch ve Frankfurtu uvedl, že bude třeba vyměnit dvě miliardy bankovek.

„Nová desetieurová bankovka se dostane do oběhu 23. září tohoto roku. Stejně jako pětieurová bankovka bude mít vodoznak, hologram a číslice vlevo dole budou při natáčení bankovky měnit barvu od zelené až po tmavě modrou,“ popsal Mersch.

Evropská centrální banka se rozhodla v rozmezí sedmi let postupně inovovat všechny eurobankovky. Příští rok uvede novou dvacetieurovku. Bankovky starší série z roku 2002 se tak začnou pomalu stahovat z oběhu, ale zpočátku budou platné oba dva typy.

V Česku se nejvíce falšuje domácí měna. Ve světě americký dolar, euro a japonský jen

Číst článek

Série nových bankovek se jmenuje Europa. Na každé z nich bude totiž portrét řecké mytologické postavy Európy, po které je kontinent pojmenován.

„Tato série bankovek těží z nejnovějších technologií tak, aby byla ještě bezpečnější než doposud,“ zdůraznil guvernér evropské centrální banky Mario Draghi.

Ročně policie stáhne z oběhu padělané bankovky v hodnotě zhruba 27 milionů eur. Nejčastěji jsou falšované bankovky dvaceti a padesátieurové hodnoty.

Nová desetieurová bankovka | Foto: Evropská centrální banka /ECB/

Nová pětieurová bankovka ze série Europa | Foto: Evropská centrální banka /ECB/

Nová pětieurová bankovka ze série Europa | Foto: Evropská centrální banka /ECB/

Pavlína Nečásková, Simona Bartošová, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme