Evropská ekonomika se nadále propadá

Evropská ekonomika pokračuje v propadu. Hospodářství sedmadvacítky v prvním čtvrtletí meziročně pokleslo o 4,7 procenta, takzvaná eurozóna dokonce o 4,9 procenta. Ve zpřesněném odhadu to uvedl evropský statistický úřad Eurostat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Statistika | Foto: Filip Rožánek

Pád evropské ekonomiky je meziročně hlubší, než Eurostat předpokládal ve svém květnovém odhadu. EU se oproti předchozímu čtvrtletí propadla o 2,4 procenta, eurozóna o 2,5 procenta.

V předchozím čtvrtém čtvrtletí loňského roku se ve srovnání s předchozími třemi měsíci roku ekonomika propadala o 1,8 procenta v eurozóně i v Evropské unii.

České hospodářství podle Eurostatu meziročně kleslo skoro o 3,5 procenta. Stejný propad zaznamenala naše ekonomika i vzhledem k předchozímu kvartálu. Slovenské hospodářství se vyvíjí ještě výrazně hůř. Jejich hospodářství se mezičtvrtletně propadlo nejvíce v celé Evropské unii, tedy o 11,4 procenta. Meziročně pak slovenský HDP v prvním čtvrtletí klesl o 5,6 procenta, což sice nejrychlejší pokles v EU není, ale je rovněž jeden z vyšších. Nejsilněji dopadá současná krize na Lotyše: výkon jejich ekonomiky se meziročně propadl skoro o 19 procent. V současnosti je přitom jedinou evropskou ekonomikou, která vykazuje alespoň nějaký růst, hospodářství Polska. Jeho HDP v letošním prvním čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci vzrostl o 0,4 procenta. Dalším státem, který nezaznamenal propad, je Kypr, kde ale hospodářství v prvním čtvrtletí jen stagnovalo. Ekonomický výkon všech zbývajících 25 členských států EU se naopak propadal.

Ve svém prvním odhadu Eurostat uváděl, že se hospodářství eurozóny propadlo o 4,6 procenta, později toto číslo upravil na 4,8 procenta a nyní až na 4,9 procenta. V případě celé Evropské unie prvotní odhad činil 4,4 procenta, poté se odhad zvýšil na 4,5 procenta a nyní 4,7 procenta.

Přečtěte si také:
Evropská unie musí začít šetřit, tvrdí Švédové i šéf eurozóny
Sociální dopady přesáhnou trvání samotné hospodářské recese
Počet lidí bez práce je v Evropě nejvyšší za poslední roky
Evropská unie má začít v příštím roce šetřit
Hospodářská krize opět udeřila, státům platícím eurem hrozí deflace
Česko i celá Evropská unie letos zaznamenají hluboký hospodářský pokles
EU má podle Česka přestat nadměrně utrácet od roku 2010
EK předpovídá unijní ekonomice na letošek propad o téměř dvě procenta

Alena Adámková, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme