Evropská investiční banka půjčí přes miliardu korun Moravskoslezskému kraji

Moravskoslezský kraj si půjčí miliardu a sto miliónů korun od Evropské investiční banky. Peníze půjdou například na výstavbu odletové haly na mošnovském letišti, obnovu muzea ve Frenštátu pod Radhoštěm, ale především na opravy silnic II. a III. třídy. První stomiliónová částka bude k dispozici už v září.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Krajského úřadu Moravskoslezského kraje | Foto: Moravskoslezský kraj

Na rychlém jednání s bankou se podepsalo zejména velmi dobré ratingové hodnocení kraje. Podle hejtmana Evžena Tošenovského patří tento způsob půjčky k nejvýhodnějším na trhu. Je možné zvolit dobu splácení a úrok jen mírně přesahuje jedno a půl procenta. Hejtman je přesvědčený, že půjčka kraj neohrozí ani v dalších letech.

"Je to čerpáno na programy, které budou zaplaceny evropskými fondy. Ty ale platí teprve až akce proběhne, takže my si krátkodobě půjčíme finanční zdroje. Jakmile je dostaneme z evropských fondů, mohou být splaceny v podstatě okamžitě," doplnil Tošenovský.

Jak dále uvedl, to do budoucnosti nezadlužuje kraj ani regionální politiky, kteří po volbách případně vystřídají současnou sestavu. Smlouvu o úvěru schválilo červnové zastupitelstvo kraje. Hejtman Evžen Tošenovský a viceprezident Evropské investiční banky Ivan Pilip dokument mají podepsat ve čtvrtek tohoto týdne v Praze.

Kraj chce za získané peníze opravit kromě silnic také kostel svatého Josefa ve Fulneku a obnovit Muzeum ve Frenštátě pod Radhoštěm. Další podrobnosti o dění v regionu najdete na internetových stránkách Moravskoslezského kraje.

Martin Knitl, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme