Evropská komise chce omezit pozdní platby

Řada zákazníků platí za služby pozdě. Podnikatelé kvůli tomu často bojují s nedostatkem financí. Během současné hospodářské krize jsou pozdní platby klientů příčinou každého čtvrtého bankrotu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

euromince

euromince | Foto: Evropská komise

Firma vykoná objednanou službu nebo doručí zboží. Platba dohodnutá ve smlouvě k ní ale dorazí se zpožděním. Hříšníky jsou nejčastěji jiné podniky nebo státní správa. Podle Evropské komise kvůli tomu v Unii ročně zanikne skoro půl milionu pracovních míst.

Místopředseda komise Günther Verheugen dnes představí návrh, kterým chce Brusel výskyt pozdních plateb omezit. Půjde zřejmě především o zpřísnění sankcí za placení po termínu.

EK chce také pomoci rozvojovým zemím

Evropská komise má plán, jak pomoci rozvojovým zemím s dopad finanční krize. Představit jej chce právě dnes. Má jim poskytnout podporu ve zvládání hospodářských a finančních těžkostí, které na ně doléhají více, než na státy rozvinuté.

Rozvojové státy by neměly platit cenu za chyby, kterých se dopustily vyspělé země. Myslí si Evropská komise. Krize vzniklá neopatrnými finančími operacemi v rozvinutých zemích dolehla nejen na ně samotné. Také na rozvojové země, pro které znamenají trhy v rozvinutých státech odbytiště jejich surovin a také zdroj investic.

Společný postup při naplňování zatím neznámého plánu Evropské komise na celoevropské úrovni má maximalizovat jeho pozitivní dopad na ekonomiky rozvojových zemí. Unie chce těmto státům pomoci i s bojem proti změnám klimatu. Zatím se ale neshodla ani na částce, jakou by měla těmto zemím na boj s globálním oteplováním dát.

Milan Kopp, Pavel Novák, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme