Evropská komise navrhla rozštěpení energetických gigantů

Evropská komise v Bruselu zveřejnila plán na liberalizaci energetiky. Kontroverzní návrh bude podle očekávání chtít po velkých energetických společnostech, aby oddělily produkci energie od její distribuce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

José Barroso | Foto: AFP

Evropský trh s energií je příliš roztříštěný, a to je špatné pro spotřebitele, argumentuje předseda Evropské komise José Barroso. Nedává podle něj smysl, aby vedle sebe bylo 27 malých energetických trhů.

Evropa potřebuje jeden vnitřní trh, stejně jako tomu je v jiných oblastech. Situaci, kdy velké společnosti v některých zemích energii vyrábějí a zároveň ji distribuují, považuje Evropská komise za absurdní

"Je to tak trochu, jako kdyby nějaký supermarket zároveň vyráběl zboží, které nabízí, bránil konkurenci nabídnout jejich zboží ve svých prodejních regálech a ještě bránil stavbě jiných supermarketů," prohlásil Barroso.

Nová legislativa by proto měla přimět velké energetické giganty prodat distribuční sítě nebo předat kontrolu nezávislým operátorům. To podle Evropské komise zvýší investice do infrastruktury a přiláká na trh nové firmy.

Současně chce ale Evropská komise reagovat na obavy některých členských zemí včetně České republiky, že by například ruský Gazprom mohl ovládnout strategicky důležité energetické sítě.

Jednotlivci nebo vlády třetích zemí by proto neměly mít možnost získat kontrolu na přenosovou soustavou v EU, pokud sami nebudou vyhovovat pravidlům sedmadvacítky a nebudou mít tedy oddělenou výrobu energie od jejího rozvodu. To by mělo například Gazprom vyřadit ze hry

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme