Evropská komise pochválila Lotyšsko za drastické škrty v rozpočtu

Evropská komise ocenila rázná opatření Lotyšska k zajištění stability jeho ekonomiky a měny. Lotyšská vláda se snaží zachránit hospodářství země před krachem drastickými škrty ve státním rozpočtu. Opatření, která právě schválila, mají ušetřit v přepočtu 750 milionů eur. Úsporami podmiňují mezinárodní organizace další půjčky Lotyšsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo Evropské komise | Foto: Vít Pohanka

Přicházíme s větším snížením výdajů ve veřejném sektoru. Jde o extrémně složitá opatření," řekl po jednání v Evropské komisi lotyšský premiér Valdis Dombrovskis.

Jeho kabinet schválil například další škrty v platech státních zaměstnanců. Předchozí vláda je snížila o 15 procent, ta Dombrovskisova o další pětinu.

Eurokomisař pro měnové a finanční záležitosti Joaquín Almunia přijatá opatření uznává jako nutná. "Není jiná možnost. Jiné alternativy by byly ještě bolestnější pro občany Lotyšska a horší pro jeho ekonomiku i pro evropské hospodářství," uvedl Almunia.

Připomněl Rize, že podobná opatření je ale potřeba udělat i příští rok. Země, která se stala jednou z prvních obětí světové finanční krize, by chtěla v roce 2013 přejít na společnou měnu euro.

Přečtěte si také:
Sněmovna schválila dluhopisy za 200 milionů eur na pomoc Lotyšsku
Lotyšsko a Litva se bouří, důvodem ekonomické potíže

Pavel Novák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme