Evropská komise prověří plánovanou podporu francouzských automobilek

Plán několikamiliardové půjčky francouzským automobilkám chce prověřit Evropská komise. Vláda slíbila továrnám půjčky v celkové výši 6,5 miliardy eur, když nebudou zavírat své provozy a vynaloží maximální úsilí, aby nepropouštěly zaměstnance.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo Evropské komise | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Evropská komise prozkoumá francouzský plán pomoci automobilkám Renault, Renault Trucks a PSA Peugeot Citroen, zda není v rozporu s pravidly hospodářské soutěže, na něž v EU dohlíží.

Francouzským úřadům napsala dopis, ve kterém žádá o detailní informace o podpůrném systému pro výrobce aut. Podle toho, co se zatím o chystané půjčce objevilo ve francouzském tisku, má komise určité obavy z tohoto kroku.

"Komise neschválí žádnou státní pomoc, která by podkopávala společný trh. Ten je zdrojem prosperity a pracovních míst v Evropě. Pokud by to byla opatření, který by narušila společný trh, mohla by ještě více prohloubit hospodářskou recesi," prohlásil mluvčí eurokomisařky pro hospodářskou soutěž Jonathan Todd.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy minulý čtvrtek kritizoval fakt, že například automobilka PSA Peugeot Citroen vyrábí auta v Česku, a nikoliv ve Francii. Řekl, že pro záchranu pracovních míst ve Francii je nezbytné, aby se zabránilo stěhování továren do zahraničí a aby se závody již v cizině umístěné pokud možno přestěhovaly zpátky do Francie.

Český premiér Mirek Topolánek poté Sarkozyho výrok označil za neuvěřitelný a dodal, že jím prezident ohrozil ratifikaci Lisabonské smlouvy. Francouzská média ale později informovala, že Sarkozy snahu o přestěhování některých montážních linek zpět do Francie vzdal. Topolánek dnes Sarkozyho výrok a svou vlastní reakci na tato slova označil za "mediální přestřelku, kterou si oba mohli odpustit".

K tématu si přečtěte také:
Sarkozy už netrvá na záměru stěhovat automobilky zpět do Francie
Sarkozyho kritika ohrožuje podle Topolánka ratifikaci Lisabonu
Sarkozy chce vrátit výrobu francouzských aut zpátky domů, třeba z Česka

Pavel Novák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme