Evropská komise si vyšlápla na mobilní operátory, chce snížit ceny

Telefonování po Evropě by mělo do roku 2015 stát tolik jako domácí hovory. Navrhla to Evropská komise s tím, že ještě o rok dříve mají telefonní operátoři otevřít vlastní trh i konkurenci ze zahraničí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobilní telefon Apple iPhone | Foto: Tomáš Adamec

Nejlepší recept na to, aby klesaly ceny, je zvýšit konkurenci, takže Evropská komise chce otevřít trh s roamingovými hovory, aby operátoři museli na své weby pustit takzvané virtuální operátory. Větší konkurence by potom sama tlačila ceny dolů, jako to funguje například ve Spojených státech.

Než ale trh sníží ceny, chce Evropská komise do té doby ještě direktivně stanovit maximální výše cen poplatků. Od července 2014 by se mělo platit maximálně 24 eurocentů za minutu volání a maximálně 10 eurocentů za jednu SMS zprávu v rámci roamingu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj při unijních institutcích Pavel Novák mluví o cenách volání a datových přenosů v rámci EU v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

„Mobil by měl odpovídat svému názvu a být mobilní, ale mnoho lidí dnes vypíná své telefony, smartphony a další zařízení, když cestují do jiné země Evropské unie, než kde bydlí. Proč? Protože dnešní ceny za roamingové hovory, datové přenosy a posílání krátkých zpráv jsou velmi vysoké,“ uvedla eurokomisařka pro digitální společnost Neelie Krosová.

Mluvčí Vodafonu Alžběta Weinfurthová Radiožurnálu řekla, že rozhodnutí Evropské komise bere společnost na vědomí.

„Návrh Evropské unie budeme samozřejmě respektovat. Ale již nyní zákazníci Vodafone v rámci tarifu Vodafone Passport volají a surfují po internetu z evropských zemí za stejné ceny jako doma. Hradí pouze nízký spojovací poplatek, který se pohybuje kolem dvaceti korun,“ řekla Alžběta Weinfurthová.

Brusel zároveň navrhl i zastropování cen internetu. Příští rok by proto zákazníci v Evropské unii měli zaplatit za jeden megabyt dat maximálně asi 21 korun.

Pavel Novák, Hanka Shánělová, Tereza Bartůňková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme