Evropská komise zveřejní svou prognózu vývoje ekonomiky

Jak si stojí hospodářství Evropské unie a jak jeho růst zasáhne světová finanční krize? Odpověď na to by mohla dát pravidelná podzimní prognóza vývoje ekonomiky sedmadvacítky, kterou dnes zveřejní eurokomisař pro měnové a hospodářské záležitosti Joaquín Almuina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie

Nepůjde pravděpodobně o příliš radostné sdělení. Už průběžná prognóza připravená Evropskou komisí na počátku září nebyla nijak optimistická. Růst hrubého domácího produktu Evropské unie měl být oproti jarnímu předpokladu o 6 desetin procentního bodu nižší - jen 1,4%.

Teď se dá předpokládat, že komise svůj odhad ještě sníží. Na konci léta se totiž zatím zcela neprojevil dopad americké finanční krize na evropské trhy. To nastalo až v druhé polovině září. Unie se bude muset vyrovnat s výrazným zpomalením ekonomiky.

Přesto Evropská komise nevidí budoucnost černě. "Neexistují žádná zázračná řešení. Nic se nevyřeší přes noc," řekl předseda Evropské komise José Barroso. "Ale věřím, že Evropa překoná tuto hospodářskou bouři a vyjde z ní ještě silnější."

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme