Evropská komise zveřejnila prognózy pro kandidáty

V České republice by měl letos vzrůst hrubý domácí produkt o 2,5 procenta, průměrná míra inflace by měla činit 3,8 procenta a průměrná míra nezaměstnanosti 9,1 procenta. Schodek veřejných rozpočtů letos dosáhne 5,1 procenta HDP a deficit běžného účtu 2,7 procenta HDP. Makroekonomické prognózy pro 13 kandidátských zemí zveřejnila Evropská komise v rámci pravidelné prognózy pro členské státy EU.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odhad pro příští rok hovoří o růstu HDP v ČR o 3,0 procenta, o mířa inflace 4,3 procenta a mířa nezaměstnanosti 8,9 procenta. Schodek veřejných rozpočtů se v roce 2001 sníží na 4,8 procenta HDP a deficit běžného účtu na 2,3 procenta HDP.

Kandidátské země jako celek mohou očekávat v období 2000 až 2002 trvalý růst HDP v průměru více než o čtyři procenta ročně. Ekonomický vývoj bude podporován vysokým růstem v Evropské unii a v Rusku. Po celé období by měla zrychlit či zůstat silná i domácí poptávka a poroste zejména soukromá spotřeba a investice. Díky vysokému růstu se zlepší i výhled zaměstnanosti.

Inflace v kandidátských zemích je letos zasažena vysokými cenami ropy, uvádí dále komise. V roce 2001 až 2002 se očekává její mírné snížení, nadále však zůstane vysoká v Rumunsku a Turecku. Deficity veřejných rozpočtů zůstanou relativně vysoké, ale udržitelné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme