Brusel vyzval USA k odstranění cel zavedených kvůli Airbusu. Jinak sáhne po podobných opatřeních

Místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis vyzval Spojené státy k odstranění cel na evropské zboží v hodnotě přes sedm miliard dolarů (160 miliard Kč), která Washington zavedl jako odvetu za nezákonné subvencování evropského výrobce letadel Airbus. Varoval, že v opačném případě budou USA čelit novým clům na vývoz do Evropy. Informoval tom v neděli list Financial Times na svých internetových stránkách.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Airbus A320 aerolinek British Airways | Zdroj: Profimedia

Dombrovskis, který byl tento týden oficiálně jmenován obchodním komisařem Evropské unie, listu řekl, že náprava vztahů s USA bude jeho nejvyšší prioritou a že Washington by měl odstraněním cel posílit vzájemnou důvěru. „Samozřejmě, pokud USA svá cla neodstraní, nebudeme mít jinou možnost, než zavést svá vlastní cla,“ dodal.

Trump Evropanům opět pohrozil cly na auta. Vadí mu poplatky za dovoz plodů moře

Číst článek

Světová obchodní organizace (WTO) loni v říjnu kvůli podle ní nezákonnému subvencování Airbusu oficiálně povolila Spojeným státům uvalit cla na dovoz zboží z Evropské unie v hodnotě 7,5 miliardy dolarů ročně.

Washington následně uvalil clo deset procent na evropská letadla a 25 procent na některé potravinářské a další zboží, jako jsou francouzská vína, skotské a irské whisky nebo sýry. Letos pak clo na letadla USA zvýšily na 15 procent.

Spojené státy a Evropská unie se od roku 2004 u WTO navzájem obviňují z nelegální podpory svých výrobců letadel Boeing a Airbus. U obou stran bylo zjištěno, že v rozporu s pravidly WTO své výrobce finančně podporovaly, aby jim zajistily výhodnější pozici na trhu.

Zdroje agentury Reuters minulý měsíc uvedly, že WTO povolí Evropské unii uvalit jako odvetu za subvence pro Boeing cla na americké zboží v hodnotě čtyř miliard dolarů. WTO by měla své rozhodnutí oficiálně oznámit v nejbližších týdnech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme